VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – POUŠTĚNÍ LODIČEK – 8.10.2023 – SOKOLOVNA 17:30

  • By fiala610
  • 2.10.2023
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – POUŠTĚNÍ LODIČEK – 8.10.2023 – SOKOLOVNA 17:30

T.J. Sokol Nový Knín zve děti i dospělé na celorepublikovou akci sokolských jednot pouštění lodiček.

Od sokolovny si uděláme lampionový průvod ke Kocábě na jez (ul. Na Smíchově). S sebou vezměte symbolickou malou lodičku z prkýnka, kůry či skořápky se svíčkou, lampion a vhodné oblečení.

V předvečer Památného dne sokola si touto akcí připomínáme památku všech umučených a padlých lidí, kteří položili svůj život v boji za demokracii, národní samostatnost a svobodu.

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.

VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL

Hlavní připomínkovou akcí pietního dne se stal Večer sokolských světel.

Poprvé se Večer sokolských světel uskutečnil v roce 2014. Jedna lodička za každou sokolskou duši, která neváhala obětovat svůj život za svobodu národa.

IMG-20230924-WA0001 (1)

Categories: Uncategorized

Comments are closed.