VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – POUŠTĚNÍ LODIČEK – PÁTEK 8.10.2021 – SRAZ 18:30 U SOKOLOVNY

  • By fiala610
  • 3.10.2021
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – POUŠTĚNÍ LODIČEK – PÁTEK 8.10.2021 – SRAZ 18:30 U SOKOLOVNY

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.

VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL

Hlavní připomínkovou akcí pietního dne se stal Večer sokolských světel.

Poprvé se Večer sokolských světel uskutečnil v roce 2014. Jedna lodička za každou sokolskou duši, která neváhala obětovat svůj život za svobodu národa.

Večer sokolských světel 2021 (1)

Categories: Uncategorized

Comments are closed.