VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – PONDĚLÍ 8.10.2018 – 17.00

• 13.1.2018
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem VEČER SOKOLSKÝCH SVĚTEL – PONDĚLÍ 8.10.2018 – 17.00

Letos stejně jako v letech předcházejících si sokolové po celé České republice připomenou tragickou událost, která se udála během II. světové války a při které byli hromadně pozatýkáni členové Sokola. I v letošním roce uctíme vzpomínku padlých u pamětních desek za přítomnosti významných hostů v pondělí 8. října 2018 od 16.30 hodin v Tyršově domě v Praze.

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho více jak stopadesátileté historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.